Deklaracja dostępności - stan dostępności cyfrowej
Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu.
Data publikacji strony internetowej: 2015-01-01. Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-03-27.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
- filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
- filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
- formularz kontaktowy nie posiada dowiązanych etykiet tekstowych.
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2024-03-27. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Dariusz Żywina, luza@praca.gov.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 84 638 33 38. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny zrealizuje żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Siedziba Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu zlokalizowana jest w trzykondygnacyjnym budynku przy ul. Plac Wolności 1.
Do budynku prowadzi ogólnodostępne wejście wprost z parkingu przy ul. Plac Wolności, bez różnicy poziomów, co umożliwia swobodne wejście bądź wjechanie wózkiem inwalidzkim. Osoby z problemami motorycznymi oraz niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich wchodzą przez szerokie drzwi, otwierane ręcznie. Do Urzędu można wejść lub wjechać po zasygnalizowaniu dzwonkiem, który umieszczony jest przy głównym wejściu na wysokości umożliwiającej dostęp dla osoby na wózku inwalidzkim. Drzwi otwierane są przez pracownika Urzędu.
Budynek nie jest wyposażony w windę czy też inne urządzenie techniczne umożliwiające poruszanie się osób niepełnosprawnych, szczególnie z dysfunkcją dolnych narządów ruchu.
W związku z tym obsługę osób niepełnosprawnych zlokalizowano na parterze budynku, gdzie zostały zlikwidowane bariery architektoniczne. Tam gdzie występuje różnica poziomów rozkładany jest profesjonalny podjazd dla wózków.
Korytarz na parterze Urzędu jest przestronny i umożliwiający swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnością ruchową (wózki, balkoniki, kule ortopedyczne). Dodatkowo na parterze znajduje się łazienka z WC przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W budynku nie ma oznaczeń oraz druków i informacji w alfabecie brajla. Tablice informacyjne są oznaczone czcionką bezszeryfową powiększoną dla osób niewidomych i słabo widzących. Początek i koniec biegu schodów wyróżniono przy pomocy kontrastowych oznaczeń.
Na parkingu należącym do ZDG przy budynku Powiatowego Urzędu Pracy są wyznaczone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
W zakresie dostępności informacyjno - komunikacyjnej, w celu poprawy komfortu i jakości obsługi osób niedosłyszących lub słabosłyszących, budynek Powiatowego Urzędu Pracy został wyposażony w pętle indukcyjną. Dla osób głuchych i niedosłyszących, w celu likwidacji bariery komunikacyjnej, została uruchomiona aplikacja Tłumacza Migam. W Urzędzie można skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego.