Świadczenie aktywizacyjne

Print Drukuj

Świadczenie aktywizacyjne można przyznać pracodawcy /pracodawcą jest jednostka organizacyjna chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika.

Przyznawane ono jest za zatrudnienie przez pracodawcę w pełnym wymiarze czasu pracy skierowanego :
  • bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem  dziecka lub
  • bezrobotnego sprawującego opiekę nad osoba zależną, 
którzy w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotni zrezygnowali z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność wychowania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną.
     
Świadczenie przysługuje przez okres:
  • 12 miesięcy w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie skierowanego bezrobotnego /aktualnie 840zł./,
  • 18 miesięcy w wysokości jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za prace miesięcznie za skierowanego bezrobotnego /aktualnie 560zł./.
Pracodawca ma obowiązek po upływie okresu przysługiwania świadczenia aktywizacyjnego dalej zatrudniać skierowanego bezrobotnego przez okres 6 lub 9  miesięcy w zależności od długości okresu przysługiwania świadczenia.

W przypadku niedotrzymania warunku zatrudnienia przez okres 18 lub 27 miesięcy skierowanego bezrobotnego, pracodawca ma obowiązek zwrócić otrzymane świadczenie wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia wypłaty pierwszego świadczenia.

Wyjątkiem od powyższej zasady jest sytuacja:
  • gdy zatrudniony bezrobotny sam rozwiąże umowę o pracę
  • umowa zostanie rozwiązana na podstawie art. 52 Kodeksu pracy,
  • nastąpi wygaśnięcie stosunku pracy,a pracodawca zatrudni na zwolnione miejsce pracy kolejną skierowana osobę bezrobotną.

W przypadku utrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez okres uzyskiwania świadczenia aktywizacyjnego oraz przez co najmniej połowę okresu wymaganego utrzymania zatrudnienia, po upływie okresu prawa do świadczenia, pracodawca zwraca 50% łącznej kwoty wypłaconego świadczenia i naliczonych odsetek ustawowych.

Wypłata świadczenia następuje po zawarciu umowy pomiędzy pracodawcą a Prezydentem Miasta Zamość.

Świadczenie aktywizacyjne nie przysługuje w przypadku uzyskania przez pracodawcę prawa do pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie miejsca pracy dla osoby, która miałaby być objęta świadczeniem aktywizacyjnym.

Refundacja kosztów składek na ubezpieczenie społeczne jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Szczegółowe informacje w siedzibie urzędu w pokoju nr 19 lub pod numerem telefonu /84/ 638-33-60.

Załączniki

Wniosek o świadczenie aktywizacyjne
Wniosek o świadczenie aktywizacyjne.doc 281 KB
Informacje o publikacji dokumentu