Refundacja pracodawcy kosztów poniesionych na składki na ubezpieczenie społeczne

Print Drukuj

Refundację można przyznać pracodawcy /pracodawcą jest jednostka organizacyjna chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżelizatrudniają one co najmniej jednego pracownika/.

Refundacja przysługuje przez okres do 12 miesięcy w kwocie określonej w umowie nie wyższej niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie, obowiązującego w dniu zawarcia umowy z pracodawcą, za każdego skierowanego bezrobotnego. 

Pracodawca zobowiązany jest zatrudniać skierowane osoby bezrobotne przez okres refundacji a po jego upływie kontynuować zatrudnienie przez okres 6 miesięcy.

W przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę ze skierowanym bezrobotnym w trakcie przysługiwania refundacji lub nie wywiązania się z warunku utrzymania osoby w zatrudnieniu przez okres 6 miesięcy przypadających  po ustaniu refundacji, pracodawca ma obowiązek zwrócić otrzymane świadczenie wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia wypłaty pierwszego świadczenia.

Wyjątkiem od powyższej zasady jest sytuacja:
  • gdy zatrudniony bezrobotny sam rozwiąże umowę o pracę
  • umowa zostanie rozwiązana na podstawie art. 52 Kodeksu pracy,
  • nastąpi wygaśnięcie stosunku pracy,
a pracodawca zatrudni na zwolnione miejsce pracy kolejną skierowaną osobę bezrobotną.

W przypadku utrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez okres uzyskiwania refundacji oraz przez co najmniej 3 miesiące , po upływie okresu refundacji, pracodawca zwraca 50% łącznej kwoty wypłaconego świadczenia i naliczonych odsetek ustawowych.

Wypłata świadczenia następuje po zawarciu umowy pomiędzy pracodawcą a Prezydentem Miasta Zamość.

Refundacja kosztów składek na ubezpieczenie społeczne jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Szczegółowe informacje w siedzibie urzędu w pokoju nr 19 lub pod numerem telefonu /84/ 638-33-60.
Informacje o publikacji dokumentu