Prace społecznie użyteczne

Print Drukuj

ZASADY ORGANIZACJI PRAC SPOŁECZNIE UŻYTECZNYCH

 
Prace społecznie użyteczne - to prace wykonywane przez bezrobotnych bez prawa do zasiłku na skutek skierowania przez starostę, organizowane przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej /art. 2 ust. 1 pkt 23a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy /t.j. Dz.U. z 2013 poz. 674/.
Szczegółowe zasady organizacji prac społecznie użytecznych, jako formy aktywizacji społeczno-zawodowej określone zostały w art. 73a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy /t.j. Dz.U. z 2013 poz. 674/ oraz Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lipca 2011 roku w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych (Dz.U. Nr 155, poz. 921).
Jest to instrument skierowany do osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, korzystających jednocześnie ze świadczeń z pomocy społecznej oraz osób uczestniczących w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielniania, lokalnym programie pomocy społecznej lub indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego, jeżeli podjęły uczestnictwo w tych formach w wyniku skierowania powiatowego urzędu pracy na podstawie art. 50 ust. 2 ww. ustawy, zwanych dalej „osobami uprawnionymi" polegający na wykonywaniu określonych prac na rzecz społeczności lokalnej. Wprowadzenie tej formy aktywizacji osób uprawnionych ma na celu zapewnienie tym osobom źródła przynajmniej minimalnych środków do życia, umożliwienie wejścia na rynek pracy i integrację ze społecznością lokalną.  
Prace społecznie użyteczne mogą być organizowane przez gminę w:
  • jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, tj. ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo - wychowawczych, ośrodkach wsparcia, ośrodkach interwencji kryzysowej, w powiatowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej lub innych jednostkach utworzonych przez gminę w celu realizacji zadań pomocy społecznej, 
  • organizacjach pozarządowych statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej, 
  • organizacjach pozarządowych realizujących zadania pomocy społecznej na zlecenie lub w ramach działań statutowych, 
  • instytucjach działających na rzecz społeczności lokalnej nie działających w celach maksymalizacji zysku, do których nie mają zastosowania przepisy dotyczące pomocy publicznej, tj. urzędzie gminy i jednostkach organizacyjnych utworzonych przez gminę nie posiadających osobowości prawnej, jeżeli są one jednostkami budżetowymi lub zakładami budżetowymi, np. szkołach, domach kultury, bibliotekach, żłobkach i przedszkolach.
Przy przydziale prac społecznie użytecznych uwzględnia się wiek osoby uprawnionej, zdolność do wykonywania tych prac oraz w miarę możliwości, posiadane kwalifikacje. 

Prawa i obowiązki osoby uprawnionej wykonującej prace społecznie użyteczne:
  • Osoba uprawniona wykonująca prace społecznie użyteczne zachowuje status osoby bezrobotnej, ponieważ między podmiotem, w którym są organizowane prace, a osobą uprawnioną nie nawiązuje się żaden stosunek pracy. Ten rodzaj relacji ma charakter stosunku zobowiązaniowego według prawa cywilnego. Jest to równoznaczne, z tym, że ma obowiązek informowania urzędu pracy o zaprzestaniu wykonywania prac społecznie użytecznych, podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, stawiania się w wyznaczonych terminach w powiatowym urzędzie pracy.
  • Osoba uprawniona wykonująca prace jest objęta ubezpieczeniem wypadkowym zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach ( Dz. U. Nr 199, poz. 1674, z późn. zm.) oraz ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu posiadania statusu osoby bezrobotnej.
  • W okresie wykonywania prac społecznie użytecznych osoba uprawniona przestrzega ustalonego w miejscu wykonywania pracy porządku i dyscypliny oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Osobie uprawnionej przysługuje świadczenie w wysokości nie niższej niż 8,00 złza każdą godzinę wykonywania prac społecznie użytecznych. Świadczenie nie przysługuje za okres niewykonywania pracy, w tym także za okres udokumentowanej niezdolności do pracy. Od powyższego świadczenia nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, wypadkowe, zdrowotne i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.
  • Świadczenie jest wypłacane przez gminę lub podmiot, w którym organizowane są prace, w okresach miesięcznych z dołu.
Prace społecznie użyteczne wykonywane są w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby uprawnionej w wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. 
Gminy sporządzają do 31 stycznia każdego roku roczny plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych i przesyłają go do właściwego miejscowo powiatowego urzędu pracy oraz ośrodka pomocy społecznej. 
Prace społecznie użyteczne organizowane są na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Prezydentem Miasta i gminą w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej. 
Kierownik ośrodka pomocy społecznej na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Prezydentem a Gminą, sporządza listę osób uprawnionych, którzy mogą zostać skierowani do wykonywania prac społecznie użytecznych na terenie gminy i przesyła ją do właściwego miejscowo powiatowego urzędu pracy. 
Gmina lub podmiot, w którym są organizowane prace społecznie użyteczne, niezwłocznie zawiadamia właściwy miejscowo powiatowy urząd pracy i właściwego kierownika ośrodka pomocy społecznej w przypadku, gdy osoba uprawniona:
  • nie zgłosił się do wykonywania prac społecznie użytecznych,
  • nie podejmie przydzielonej mu pracy społecznie użytecznej,
  • opuści miejsce wykonywania prac społecznie użytecznych,
  • naruszy porządek i dyscyplinę w miejscu wykonywania prac społecznie użytecznych.
Gmina lub podmiot, w którym są organizowane prace społecznie użyteczne, prowadzi ewidencję tych prac wykonywanych przez osoby uprawnione i ustala wysokość przysługujących im świadczeń, uwzględniając rodzaj wykonywanej pracy. 
Świadczenie przysługujące osobie uprawnionej jest wypłacane przez gminę lub podmiot, w którym organizowane są prace społecznie użyteczne, w okresach miesięcznych z dołu.
Właściwy miejscowo powiatowy urząd pracy na wniosek gminy dokonuje refundacji ze środków Funduszu Pracy, do wysokości określonej w porozumieniu, kwotę wypłaconych osobom uprawnionym, w poprzednim miesiącu świadczeń, w wysokości maksymalnie 4,80 zł za godzinę, tj. 60% od kwoty 8,00 zł. Gmina do wniosku o refundację dołącza kopię listy osób uprawnionych, którym za wykonywanie prac społecznie użytecznych, zgodnie z porozumieniem, wypłacono świadczenie z podaniem jego wysokości. 

Przepisy regulujące zasady organizowania prac społecznie użytecznych:
  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy /t.j. Dz.U. z 2013 poz. 674/.
  • Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lipca 2011 roku w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych /Dz.U. r. Nr 155, poz. 921/.
  • Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej /Dz. U. z 2004 r. Nr 64 poz. 593 z późn. zm./,
  • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. /Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm./.
  • Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach /Dz. U. z2002 r. Nr 199, poz.1674, z późn. zm./.
Dodatkowe informacje w pokoju nr 19 lub pod numerem telefonu /84/ 638-33-40.
Dokumenty do pobrania
Informacje o publikacji dokumentu